Amaranth, štir ili rumenika potiče od latinske riječi Amaranthuns i znači besmrtan (onaj koji ne može uvenuti). Enorman je izvor dijetalnih vlakana, proteina te velikog broja minerala, prije svega željeza, magnezija, fosfora, bakra i mangana.
S obzirom na nivo željeza koji sadrži, kod amarantha je moguće jesti i listove, i to pripremljene kao povrće (poput naše blitve). Međutim, on se u većini zemalja najviše koristi kao žitarica. Jedna je od relativno novijih žitarica koje postaju sve popularnije zbog svojih hranjljivih sastojaka.
Izgledom je sličan prosu, s obzirom da su mu sjemenke sitne i blijedozlatne boje.
Ljekovitost amarantha
Amaranth sadrži dvostruko više iskoristivog kalcija od mlijeka, triput više vlakana od pšenice te vrijedne aminokiseline. S obzirom da ne sadrži gluten to ga čini izuzetno pogodnim za osobe preosjetljive na gluten.
Korištenje amarantha se preporučuje ukoliko planirate trudnoću, jer zbog izobilja folne kiseline, ova žitarica potiče zdravlje reproduktivnog sustava, štiti od pobačaja te snižava rizik od oštećenja mozga i neuralne cijevi kod novorođenčadi za čak 75 posto.
Amaranthom se pomlađuje organizam jer štiti tkiva od molekularnih poremećaja koji uzrokuju starenje.
Dakle, amaranth je preporučljiv jer normalizira visoki tlak i holesterol, pomaže kod anemije i pothranjenosti, jača koštani sistem, poboljšava probavu, štiti zdravlje fetusa, jača imunitet te pomlađuje organizam.
Korištenje amarantha
Zrna amarantha možete peći na vrućoj tavi poput kokica, te ga dodati u pahuljice za doručak, juhe, salate i deserte. Moguće ga je pripremiti kao kašu, zajedno sa vodom u omjeru jedan prema tri. Ukoliko želite kombinovati amaranth sa drugim žitaricama, povrćem i mahunarkama, najprije ga prepržite na maslacu ili ulju, dodajte vodu i sol, poklopite i pustite da se kuha poklopljeno dvadesetak minuta na laganoj vatri. Amaranth ili njegovo brašno možete koristiti kao mješavinu s brašnom pšenice za izradu kruha i kolača.